Zdrowy styl życia
Tempo starzenia się zależy od wielu czynników, ale w dużej mierze od wyboru naszego stylu życia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdza, że styl życia jest ogólnym sposobem życia, który jest wynikiem interakcji między warunkami życia a indywidualnymi wzorcami zachowań, w których indywidualna osobowość i środowisko społeczno-kulturowe mają wielki wpływ.
Jednym słowem, styl życia to sposób życia, czyli całokształt cech i form zachowania, jakie przyjmujemy w odniesieniu do żywienia, aktywności fizycznej, palenia tytoniu, spożycia alkoholu, snu i odpoczynku a także, naszych relacji w kontaktach z członkami rodziny, przyjaciółmi i obcymi.
Skutki małej aktywności fizycznej
- Zwiększone ryzyko chorób serca
- Większe ryzyko rozwoju nadciśnienia
- Rozwój cukrzycy typu II
- Otyłość
- Podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów
- Niski poziom HDL
- Brak siły mięśniowej
- główna przyczyna upadków
- niedołężność starcza
- ograniczenie samodzielności w czynnościach dnia codziennego
- Rozwój osteoporozy
- złamania
- bóle z narządu ruchu
- Spadek gibkości
Na podstawie licznych badań, ale również indywidualnych obserwacji każdego z nas wiadomo, że styl życia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, długość naszego życia i dobre samopoczucie. Styl życia nie jest jedynym czynnikiem o tym decydującym, ale jest czynnikiem, na który możemy mieć bezpośredni wpływ i w duży stopniu od nas samych zależnym.
Jednym słowem, jeśli przyjmiemy tzw. „zdrowy styl życia”, czyli wyeliminujemy wszystkie niekorzystne nawyki i zachowania, mamy ogromną szansę na opóźnienie rozwoju zmian strukturalnych i funkcjonalnych związanych ze starzeniem się, a które nieodwracalnie zachodzą wraz z wiekiem. Powszechnie uważa się, że na zdrowy styl życia składa się kilka elementów, wśród których ważne miejsce zajmuje systematyczna i na odpowiednim poziomie, aktywność fizyczna oraz właściwa dieta.